Громадянська освіта та онлайн безпека у мережах для дітей та дорослих.
Урок для учнів 1-4 класу, щоб навчити дітей розпізнавати приватну інформацію в Інтернеті
БУТЬ ОБЕРЕЖНИМ…
Комп’ютерний вірус – це невелика програма, яка має здатність розмножуватися та знищувати інформацію, блокувати роботу комп’ютера.Хакер (від англ. to hack — рубати) — особливий тип комп’ютерних спеціалістів. Нині так часто помилково називають комп’ютерних хуліганів, тобто тих, хто здійснює неправомірний доступ до комп’ютерів та інформації.
Крекер — спеціаліст в області комп’ютерних технологій, діяльність якого пов’язана з намаганням отримати несанкціонований доступ до систем із секретною (конфіденційною) інформацією, комп’ютерний злочинець.
Спам (англ. spam) — масова розсилка кореспонденції рекламного чи іншого характеру людям, які не висловили бажання її одержувати. Передусім термін «спам» стосується рекламних електронних листів.
10 правил безпечного користування Інтернетом:
1. Захистіть свій комп’ютер! Регулярно оновлюйте операційну систему, використовуйте антивірусну програму, використовуйте брандмауер. Створюйте резервні копії важливих файлів. Будьте обережні, завантажуючи файли з інтернету.
2. Розповідайте батькам та дорослим про нові можливості, знайдені вами під час роботи в інтернеті. Насолоджуйтеся інтернетом разом з ними.
3. Зберігайте свої паролі в таємниці. Вони повинні бутипростими, але такими, що їх складно вгадати. Датанародження не доречна як пароль.
4. Довіряйте своїй інтуїції. Якщо щось в онлайні примушує вас нервувати, поговоріть про це з дорослими.
5.Виберіть правильно ім’я користувача й перевірте, щоб воно не відображало жодної особистої інформації про вас.
6. Ніколи не давайте своєї адреси, номера телефону або іншої персональної інформації, включаючи інформацію про те, яку школу ви відвідуєте або де вам подобається гратися чи відпочивати.
7. Поводьтеся чемно і ніколи не ображайте інших. Правил культурної поведінки треба дотримувати не тільки в реальному житті, але й тоді, коли знаходитеся за комп’ютером.
8. Поважайте чужу власність в онлайні. Створення незаконних копій творів інших людей: музики, відеоігор, програм — це все одно, що крадіжка товару в магазині.
9. Ніколи не зустрічайтеся зі своїми онлайн-друзями особисто. Вони можуть бути не тими, за кого себе видають.
10. Пам’ятайте: не все, що ви читаєте або бачите в онлайні, є правдивим. Запитайте в дорослих про те, в чому ви невпевнені.
Не можу уявити
Життя без Інтернету,
Що всі куточки світу
Заплів в свої тенета.
Лиш кнопку я натисну –
Відкриються в вікні
Новин велика збірка
І правила, й статті.
Встають переді мною
Найвищі в світі гори.
Ліси стоять стіною,
Хлюпочуть хвилі моря.
Я побуваю в шахті
І в космос піднімуся.
З подругою в контакті
Я легко поділюся.
Та є у «павутині»
Картинки не хороші,
І сайти підозрілі,
Настроєні вороже.
А є й такі там сайти,
Мов вовк в овечій шкурі –
Поки їх розпізнаєш,
Вони тебе обдурять.
Учись добру в мережі,
Шукай знання й новини,
А сайти злі, що брешуть,
Обходить ми повинні. ?